Congratulations to Prize Recipients!
Posted 06/01/2016 09:48AM

Penn Charter recognized Upper School students on May 27 with end-of-year awards honoring their contributions in areas such as leadership, academics, technology and the school’s service learning program. 

Additionally, this year's Commencement speakers were announced: Jack Mahoney and Kristina Ohemeng.

Congratulations to all!

THE ROBERT C. PORTER BOWDOIN PRIZE - To a member of the Sophomore Class who has demonstrated leadership in academics and who has made a significant contribution to school life.
Tzion Jones, Evan Wilson

CLASS OF 1897 PRIZE - To a member of the Junior Class who has combined high scholarship with character and leadership in school activities.
Daniela Guillen, Tristan Laurencio
    
WILLIAM C. SHIELDS 3rd MEMORIAL PRIZE - To a student who has completed Ninth Grade with an outstanding record in character, scholarship and sportsmanship.
Thomas Bradbeer, Mary McDavid

HARVARD CLUB AWARD - To that member of the Junior Class who is deemed the most worthy by reason of his/her scholarship, character, school spirit, influence upon his/her fellows, and general ability. Note: Per instructions from the award sponsor please select one student only.
Olivia Brody-Bizar
        
HENRY A. DRESSER MEMORIAL PRIZE - To an outstanding member of the Tenth Grade.
Lilia Carpenter, Giovanna DeMarco  
        
RICHARD S. CROSS JEFFERSON SCHOLAR AWARD - To an outstanding Junior Class student in academics and extracurricular activities given by the University of Virginia Club. Note: Per instructions from the award sponsor please select one student only.
Marilyn Pease

WILLIAMS COLLEGE AWARD - To a member of the Junior Class who has demonstrated intellectual leadership and has made a significant contribution to the extracurricular life of the school. Note: Per instructions from the award sponsor, please select one student only.
Emily Zurcher

THE COLBY COLLEGE BOOK PRIZE IN HONOR OF ANDREW PEFF OPC ’07 – To a member of the Junior Class who has shown outstanding academic achievement and has made substantial contributions to the school and local community.
Harold Anderson

SERVICE LEARNING AWARD - To the student(s) who has most closely fulfilled the ideals of service to the community through active participation in the school’s Service Learning program.
Jordyn Schwartz

KENNETH A. GERBER AWARD for OUTSTANDING INTELLECTUAL ACHIEVEMENT – To the student who achieves the type of broad-based intellectual accomplishment that characterized Ken Gerber OPC ’85.
Sami Pathak

SERVICE AWARD - To any member of the student body who has given continuous service to Penn Charter over a period of years.
Andy Nguyen

CHERYL IRVING DIVERSITY AWARD - Given to a member of the Senior Class who has made significant contributions to the work of equity and justice and has participated and led in the organization of discussions, workshops and activities to further making Penn Charter an inclusive environment.
Taylor Zahairagunn

D.J. WILLIAMS AWARD - To a student who has made a significant contribution to journalism at Penn Charter in memory of D.J. Williams, OPC’77.
Alexa Herskowitz, Jordyn Schwartz

S. WEIR LEWIS, 3rd MEMORIAL PRIZE - To an outstanding member or members of the Junior Class, in English and French, as a tribute to Clifton Lisle and to Oliver P. Hodge who were his teachers in these subjects.
Torian Love (English), Josie Sepel (French)

W. RAYMOND EVANS, JR. MEMORIAL PRIZES IN MATHEMATICS
Jonathan Weiss (12), Santino Primerano (12), Emily Zurcher (11), Jenny Locke (10), Amelia Dogan (9)              

CLASS OF 1980 AWARD - To a senior who does the most to promote unity within the class.
Sean Foley, Jonathan Weiss
        
MATHEMATICS AND SCIENCE - To a member of the Junior Class who has demonstrated the highest level of motivation, commitment and achievement in science and math classes.
Evan McFadden
                
AMERICAN CHEMICAL SOCIETY AWARD - For excellence in Chemistry.
Catherine McInerney

THE AMERICAN ASSOCIATION OF PHYSICS TEACHERS’ AWARD - To the outstanding student in the first year physics course.
Daniela Guillen
        
THE ROBERT D. TORREY AWARD - Honors an Upper School student who has shown dedication and achievement during his or her years in the science program.
Gordon Robertson

THE ROBERT F. CHAPMAN OPC ’36 FUND FOR SUSTAINABILITY AND ENVIRONMENTAL STEWARDSHIP PRIZE – To a member of the Junior class whose talents in the sciences and passion for nature recall Robert F. Chapman’s lifelong application of scientific understanding to environmental issues.
Scott Hanson

MUSIC AWARD - To a member of the Upper School who has made an outstanding contribution to the music program through both talent and leadership.
Max Monheit (Choral), Jonathan Weiss (Instrumental)

LOUIS SAVINO CHORAL AWARD – To an upper school student who has distinguished him/herself through an extraordinary commitment to Penn Charter’s choral musical program.
Cesar Centeno, Paige Hodges

LOUIS ARMSTRONG JAZZ AWARD - To a student in recognition of outstanding achievement in the field of jazz, as demonstrated through superior musicianship character, and individual creativity.
Sami Pathak

JOHN PHILLIP SOUSA BAND AWARD - To a student in recognition of outstanding achievement and interest in instrumental music, for singular merit in loyalty and cooperation, and for displaying those high qualities of conduct that school instrumental music requires.
Tate Miller

HISTORY PRIZE - To the Senior who has demonstrated general excellence throughout the U.S. History course during their Junior year.
Ally Stern

J.P. HARLAND PRIZE - To that member of the Junior Class or Senior Class who has been the best student in Latin during his/her years at Penn Charter.
Tate Miller

SPANISH PRIZE - To a student(s) that has clearly demonstrated a true commitment to understanding the culture of Spanish speakers as well as to mastering the Spanish language.
Sami Pathak

CHINESE PRIZE – To the student who has most clearly demonstrated a commitment to mastering the Chinese language, understanding the culture and using what they learn to communicate with others.
Andy Nguyen

JONATHAN HOLMAN SMULLENS AWARD - Awarded in memory of Jonathan Smullens, Class of ‘79, to a senior who has made particularly significant progress during his/her senior year.
Tom Freitag, Taylor Zahairagunn

DRAMA PRIZE - Awarded to an Upper School student who has made an outstanding contribution to the dramatic arts at Penn Charter.
Kieran O’Connor

PETER KISHINCHAND MEMORIAL PRIZE - Awarded in memory of Peter Kishinchand OPC’91, to a student who has made a major contribution to the arts programs at Penn Charter through dedication to the technical aspects of artistic productions.
Philipe Atallah

RELIGIOUS STUDIES and PHILOSOPHY DEPARTMENT AWARD - This award is given to a member of the student body who has shown significant scholarly interest and pursuit in the field of religious studies and philosophy in their time at Penn Charter.
Mitch Hogan

ASSOCIATION FOR COMPUTING MACHINERY AWARD FOR BEST TECHNOLOGY PROJECT - recognizes the student(s) making the best use of technology to complete a major academic assignment. This award is sponsored by the Dining Philosophers, the University of Pennsylvania's student chapter of the Association for Computing Machinery (ACM).
Olivia Haynes, Torian Love, Felicia Robinson

 

By the Light of Our Charter, How Far Can We See? – our new campaign unveiled!
Scores, MVPs, photos.
Friends and family honor five student-athletes.
Tickets for Nov. 17 & 18 shows on sale now.
Celebrate athletics and show your school spirit on PC/GA weekend.

Penn Charter

A Friends School for Girls and Boys, Pre-K to 12

3000 West School House Lane Philadelphia, PA 19144 215.844.3460
powered by finalsite