Breadcrumbs

PC SportsZone Athletics Blog Header

 

Penn Charter Athletics celebrated another terrific season on Wednesday evening and honored 27 athletes for outstanding contributions to their teams. Twenty-two PC athletes were also recognized by the Inter-Academic League for outstanding performances in the Inter-Ac this season. And, in our Middle School, winter athletes won awards for sportsmanship and dedication, which were announced during a daytime assembly in Balderston Commons.

Enjoy photographs by Zamani Feelings of our seniors in action this winter.

Upper School Honors

Sport Athlete Award
Basketball Kaitlyn Carter Coach's
Basketball Anthony Ciarrocchi  Coach's
Basketball Jayce Dyer Coach's
Basketball Ryan Holmes Coach's
Basketball Emma Maley Coach's
Basketball Carmen Williams Coach's
     
Indoor Track John Davis Coach's
Indoor Track Patrick Fehm Coach's
Indoor Track Mary McDavid Coach's
Indoor Track Peyton Parker Coach's
Indoor Track Sara Shipon Coach's
Indoor Track Alex Turner Coach's
     
Squash Mia Bezar Coach's
Squash Tom Bradbeer Coach's
Squash Jack Kennedy Coach's
Squash Max Lubowitz Coach's
Squash Elisabeth Ross Coach's
Squash Hatti Specter Coach's
     
Swimming Cooper Berkoff Coach's
Swimming Natalie Driscoll Coach's
Swimming Sally Foley Coach's
Swimming Tyler Juskalian Coach's
Swimming Sabrina Shaffer Coach's
Swimming Zion Weeks Coach's
     
Wrestling Wayne Derkotch Coach's
Wrestling TJ Henry Coach's
Wrestling Sam Shemtov Coach's

 

Inter-Ac Honors

All of the honors below were bestowed by the Inter-Academic League.

Sport Athlete Team
Basketball Kaitlyn Carter Second
Basketball Ryan Holmes Second
Basketball Emma Maley Second
Basketball Carmen Williams First
     
Squash Amanda Cowhey First
Squash Max Lubowitz First
Squash Hyun Su Price Second
Squash Elisabeth Ross First
Squash Hatti Specter Second
     
Swimming Samantha Boyes First
Swimming Sally Foley First
Swimming Gabriella Lopez-Ona First
Swimming Marissa Lopez-Ona Second
Swimming Lane Murray Second
Swimming Sabrina Shaffer Second
Swimming Camille Weiss First
     
Wrestling Jess Anderson Second
Wrestling Danny Back Second
Wrestling Wayne Derkotch Second
Wrestling John Giuffrida Second
Wrestling TJ Henry Second
Wrestling Matthew McGlinchey Second

 

Middle School Honors

Sport Athlete Award
Basketball (JV) Will Veira Dedication
Basketball (JV) Sammy Davey Sportsmanship
Basketball (JV) Amira Kravitz Dedication
Basketball (JV) Elissa Hsu Sportsmanship
     
Basketball (V) Lance Kay Dedication
Basketball (V) Scott Doran Sportsmanship
Basketball (V) Maya Brightbill Dedication
Basketball (V) Olivia Summers Sportsmanship
     
Squash (JV ) Oliver Zulick Dedication
Squash (JV ) Jake Dittus Sportsmanship
     
Squash (V) Jacob Kestenbaum Dedication
Squash (V) Steven Bernstein Sportsmanship
Squash (V) Lexi Bari Dedication
Squash (V) Alex Glomb Sportsmanship
     
Swimming Juan Tovar Dedication
Swimming Scott Sweeney Sportsmanship
     
Diving Sarah Price Dedication
Diving Hadley Evans Sportsmanship
     
Wrestling Jack Bowen Dedication
Wrestling James Glomb Sportsmanship
PC Athletics on Social Media