A  coed Friends school, pre-K to 12, on 47 acres in East Falls, Philadelphia

Breadcrumbs

Congratulations to the Fall 2022 PC and Inter-Ac Honorees!

More photos.

Receiving Penn Charter awards recognizing athletic achievement and sportsmanship:

Sport Athlete Award
     
Boys Cross Country Payton Burnett Coaches Award
Boys Cross Country James Glomb Coaches Award
     
Girls Cross Country Alli DeLisi Coaches Award
Girls Cross Country Veronica Lentz Coaches Award
Girls Cross Country Grace Neuwirth Coaches Award
     
Football Liam Rowan Coaches Award
Football Seamus McCain Coaches Award
Football Chris Austin Coaches Award
     
Field Hockey Zady Hasse Coaches Award
Field Hockey Bea Buckley Coaches Award
Field Hockey Alex Glomb Coaches Award
     
Golf Casey Felter Coaches Award
Golf Sam Davey Coaches Award
     
Boys Soccer Britton Armbrister Coaches Award
Boys Soccer Shawn Flynn Coaches Award
Boys Soccer Peter Punchello Coaches Award
     
Girls Soccer Haley Lewinski Coaches Award
Girls Soccer Carley Lewinski Coaches Award
Girls Soccer Cassidy McCusker Coaches Award
     
Tennis Lexi Bari Coaches Award
Tennis Grace Jordan-Weinstein Coaches Award
     
Boys Water Polo Cormac Stevens Coaches Award
Boys Water Polo Juan Tovar Coaches Award
Boys Water Polo James Walters Coaches Award
     
Girls Water Polo Merrill Gadsden Coaches Award
Girls Water Polo Lindsay Gadsden Coaches Award
Girls Water Polo Caroline Sumner Coaches Award

 

The Inter-Academic League honored the following PC players:

Name Inter-Ac Team Sport
     
Alli DeLisi First Girls Cross Country
Alex Jaffe First Girls Cross Country
Sam Jaffe First Girls Cross Country
Veronica Lentz Second Girls Cross Country
Grace Neuwirth Second Girls Cross Country
     
Nate Johnson First  Boys Cross Country
Wes Trautwein First Boys Cross Country
TJ Zwall First Boys Cross Country
Jack Frank Second Boys Cross Country
     
Chris Austin First Football
Isaiah Grimes First Football
Seamus McCain First Football
Liam Rowan Second Football
Colin Schumm Second Football
     
Sydney DelBello First Field Hockey
Ashlee Bucksar Second Field Hockey
     
Jake Dittus Second Golf
Holden Hummel Second Golf
     
Nick Bolden First Boys Soccer
James Melnick First Boys Soccer
Owen Black Second Boys Soccer
     
Olivia Linus First Girls Soccer
     
Lexi Bari First Tennis
Leila Feldman Second Tennis
Bridgette Gold Second Tennis
Mariah Mays Second Tennis
     
Patrick Duffy First Boys Water Polo
Cormac Stevens First Boys Water Polo
Juan Tovar Second Boys Water Polo
James Walters Second Boys Water Polo
     
Merrill Gadsden All-Eastern Tournament Team Girls Water Polo
Lindsay Gadsden All-Eastern Tournament Team Girls Water Polo
Eliza Black All-Eastern Tournament Team Girls Water Polo
Abby Steinbrook All-Eastern Tournament Team Girls Water Polo

Additional Honors:

Athlete Honor Team
Alli DeLisi PC/GA Day MVP Girls Cross Country
Alli DeLisi First Team All-State Girls Cross Country
Sam Jaffe First Team All-State Girls Cross Country
Alex Jaffe Second Team All-State Girls Cross Country
Candice Lee PAISAA Coach of the Year Girls Cross Country
Nate Johnson PC/GA Day MVP Boys Cross Country
Lexi Bari PC/GA Day MVP Girls Tennis
Owen Black PC/GA Day MVP Boys Soccer
Merrill Gadsden PC/GA Day MVP Girls Water Polo
Lindsay Gadsden Easterns Tournament MVP Girls Water Polo