Students Honored at Prize Assembly

Penn Charter recognized Upper School students on May 24, 2019, with end-of-year awards honoring their contributions in areas such as leadership, academics, the arts, and the school’s service learning program. 

Additionally, this year's Commencement speakers were announced: Ryan Maloney and Ayana Opong-Nyantekyi.

Editor of the Class Record, Sarah Clarke, announced the yearbook dedication to the assembled crowd, honoring Brad Ford, band director, and Pat Noonan, coordinator of the Math Center.

Congratulations to all!

Nearly 40 high school students stand close together facing the camera.

THE ROBERT C. PORTER BOWDOIN PRIZE - To a member of the Sophomore Class who has demonstrated leadership in academics and who has made a significant contribution to school life.

Finnegan Glew
Daniel Rodriguez

CLASS OF 1897 PRIZE - To a member of the Junior Class who has combined high scholarship with character and leadership in school activities.

Jalynn Johnson
Madeleine Riley

WILLIAM C. SHIELDS 3rd MEMORIAL PRIZE - To a student who has completed Ninth Grade with an outstanding record in character, scholarship and sportsmanship.

Henry Davis
Gabrielle Polite

HARVARD CLUB AWARD - To that member of the Junior Class who is deemed the most worthy by reason of his/her scholarship, character, school spirit, influence upon his/her fellows, and general ability. 

Sabrina Shaffer

HENRY A. DRESSER MEMORIAL PRIZE - To an outstanding member of the Tenth Grade.

Aaron Maione
Peyton Parker

RICHARD S. CROSS JEFFERSON SCHOLAR AWARD - To an outstanding Junior Class student in academics and extracurricular activities given by the University of Virginia Club.

Kyle Jones

WILLIAMS COLLEGE AWARD - To a member of the Junior Class who has demonstrated intellectual leadership and has made a significant contribution to the extracurricular life of the school.

Anastasia Lewis

THE COLBY COLLEGE BOOK PRIZE IN HONOR OF ANDREW PEFF OPC ’07 – To a member of the Junior Class who has shown outstanding academic achievement and has made substantial contributions to the school and local community.

Justin Wilson

SERVICE LEARNING AWARD - To the student(s) who has most closely fulfilled the ideals of service to the community through active participation in the school’s Service Learning program.

Brianna Fradin
Andrea Guillén
Rachel Zipin

KENNETH A. GERBER AWARD for OUTSTANDING INTELLECTUAL ACHIEVEMENT - To the student who achieves the type of broad based intellectual accomplishment that characterized Ken Gerber OPC '85.

Emily Page Proctor

SERVICE AWARD - To any member of the student body who has given continuous service to Penn Charter over a period of years.

Haley Joyce

CHERYL IRVING DIVERSITY AWARD - Given to a member of the Senior Class who has made significant contributions to the work of equity and justice and has participated and led in the organization of discussions, workshops and activities to further making Penn Charter an inclusive environment.

Pierce Hodges

D.J. WILLIAMS AWARD - To a student who has made a significant contribution to journalism at Penn Charter in memory of D.J. Williams OPC ’77.

Brinlea La Barge
Brianna Fradin

S. WEIR LEWIS 3rd MEMORIAL PRIZE - To an outstanding member or members of the Junior Class, in English and French, as a tribute to Clifton Lisle and to Oliver P. Hodge, who were his teachers in these subjects.

Gabriella Lopez-Ona (English)
Julia Steinhouse (French)

W. RAYMOND EVANS, JR. MEMORIAL PRIZES IN MATHEMATICS

Gabrielle Polite (9)
Liam La Barge (10)
Sarah Greenberg (11)
Sarah Clarke (12)

CLASS OF 1980 AWARD - To a senior who does the most to promote unity within the class.

David Garnick
Abigail Quinn

MATHEMATICS AND SCIENCE - To a member of the Junior Class who has demonstrated the highest level of motivation, commitment and achievement in science and math classes.

Olivia Harbison

AMERICAN CHEMICAL SOCIETY AWARD - For excellence in Chemistry.

Finnegan Glew

THE AMERICAN ASSOCIATION OF PHYSICS TEACHERS’ AWARD - To the outstanding student in the first year physics course.

Guthrie Buehler

THE ROBERT D. TORREY AWARD - Honors an Upper School student who has shown dedication and achievement during his or her years in the science program.

Amelia Dogan

THE ROBERT F. CHAPMAN OPC ’36 FUND FOR SUSTAINABILITY AND ENVIRONMENTAL STEWARDSHIP PRIZE – To a member of the Junior Class whose talents in the sciences and passion for nature recall Robert F. Chapman’s lifelong application of scientific understanding to environmental issues.

Blake Tran

MUSIC AWARD - To a member of the Upper School who has made an outstanding contribution to the music program through both talent and leadership.

Andrea Guillén (Instrumental)
Joshua Black (Choral)
Anastasia Lewis (Choral)

LOUIS SAVINO CHORAL AWARD – Given to an Upper School student who has distinguished him/herself through an extraordinary commitment to Penn Charter’s choral musical program.

Annika Murray
Genevieve Green

LOUIS ARMSTRONG JAZZ AWARD - Given to a student in recognition of outstanding achievement in the field of jazz, as demonstrated through superior musicianship character and individual creativity.

Cole Frieman
Nicholas Djerassi

JOHN PHILLIP SOUSA BAND AWARD - Given to a student in recognition of outstanding achievement and interest in instrumental music, for singular merit in loyalty and cooperation, and for displaying those high qualities of conduct that school instrumental music requires.

Sophia Pinto

HISTORY PRIZE - To the Senior who has demonstrated general excellence throughout the U.S. History course during their Junior year.

Ryan Milkman

J.P. HARLAND PRIZE - To that member of the Junior Class or Senior Class who has been the best student in Latin during his/her years at Penn Charter.

Mary McDavid

SPANISH PRIZE - To a student(s) that has clearly demonstrated a true commitment to understanding the culture of Spanish speakers as well as to mastering the Spanish language.

Julia Lynch

CHINESE PRIZE – To the student who has most clearly demonstrated a commitment to mastering the Chinese language, understanding the culture and using what they learn to communicate with others.

Emily Page Proctor 

LAWRENCE W. KUNKLE AWARD – To a senior who best exemplifies the qualities of creative ability, diligence and service that Lawrence Kunkle exhibited as a teacher at Penn Charter.

Justin Wilson (Class of 2020)

JONATHAN HOLMAN SMULLENS AWARD - Awarded in memory of Jonathan Smullens, Class of ‘79, to a senior who has made particularly significant progress during his/her senior year.

Wayne Derkotch
Jayce Dyer

DRAMA PRIZE - Awarded to an Upper School student who has made an outstanding contribution to the dramatic arts at Penn Charter.

Madeleine Riley

PETER KISHINCHAND MEMORIAL PRIZE - Awarded in memory of Peter Kishinchand OPC ’91, to a student who has made a major contribution to the arts programs at Penn Charter through dedication to the technical aspects of artistic productions.

Amelia Dogan

RELIGIOUS STUDIES and PHILOSOPHY DEPARTMENT AWARD - This award is given to a member of the student body who has shown significant scholarly interest and pursuit in the field of religious studies and philosophy in their time at Penn Charter.

Bianca Bryant

ASSOCIATION FOR COMPUTING MACHINERY AWARD FOR BEST TECHNOLOGY PROJECT - Recognizes the student(s) making the best use of technology to complete a major academic assignment. This award is sponsored by the Dining Philosophers, the University of Pennsylvania's student chapter of the Association for Computing Machinery (ACM).

Thomas Snipes